Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Jedeme! Čtyřikrát jinak a nad očekávání skvěle

Recenze 26.1.2015

Rebo překvapilo. Vydalo edici Jedeme, sestávající ze čtyř malých leporel s docela hezkými ilustracemi a jednoduchým textem, která příjemně padnou do malé ručky a nezruinují rodičovu peněženku. U nás doma jsme začali Mašinkou – syn ji dostal, když mu bylo něco málo přes rok. A na několik týdnů se stala jeho jednoznačnou favoritkou.

jedeme_all

Mašinka Máša se u nás v podstatě nezastavila. Takže ve chvíli, kdy jsem si ji od syna společně s ostatními vypůjčila na focení, už nesla zřetelné stopy každodenního aktivního provozu. Zpracování ilustrátorky Gill Guile, kterou jsem do té doby neznala, mě nadchlo. Ta ženská dobře ví, jak udělat líbivou dětskou ilustraci. Ale navíc je místy docela vtipná!

Úvodní dvoustrana Mašinky.

Úvodní dvoustrana Mašinky. Nemá sílu jako červená lokomotiva, není tak rychlá jako modrá lokomotiva a už vůbec není tak veliká jako obří zelená lokomotiva…

Vedle toho vítám, že se tady nikdo nesnažil amatérsky rýmovat. Rodič mnohdy ocení jednoduchý přiléhavý text víc než krkolomné pokusy zapasovat slabiky k sobě děj se co děj.

Po Mašince jsem zakoupila Traktůrek. A syn zareagoval jak nejlépe mohl: Brzy ho neustálým prohlížením odrbal natolik, že jsem při nejbližší příležitosti radši skočila pro ještě jeden, než se vyprodá celý náklad (člověk nikdy neví, leporelo už je na trhu tři roky) a budu nahraná.

Obálka leporela Traktůrek z edice Jedeme!

Traktůrek nezklamal, i tady jsem se usmívala nad ilustracemi – člověk skoro slyší horlivé kdákání slípek upalujících za traktorem. Text má opět jasnou linku, tentokrát střídání ročních období. Jednoduchý, na nic si nehraje, a i písmo, kterým je vytištěný, patří mezi ty lepší. Vídám leporela s fontem působícím dojmem, že jde o ten první, který padl grafikovi do myši. V mnohých případech bývá různě kostrbatý, nezdravě často v leporelech narážím na Comic Sans a jemu podobné noční můry profesionálních art direktorů.

První dvoustrana leporela Traktůrek.

Všimněte si tvarovaných okrajů leporela. Zřejmě to nebude hlavní smysl, ale díky nim se dítěti knížka snadněji drží a otvírá. Syn si v ní už v roce bez problémů listoval.

Dvojstrana leporela Traktůrek s motivem zimy.

Nedalo se nic dělat, při příští návštěvě knihkupectví jsem si nesla k pokladně Bagřík i Buldozer. O tom, jak doma uspěli, svědčí snad nejlépe fakt, že když tohle píšu, automaticky mi naskakují v paměti první věty. „Kdepak malý bagřík, ten se práce nebojí. Hloubí v zemi jámu. Všichni se diví, jak je jáma hluboká…“ Nebudu vás napínat, bagřík hloubí rybník pro kačenky. Pro kačenky, které Guile opět s humorem sobě vlastním ztvárnila rozkošnicky se cachtající ve výsledku bagříkova snažení na poslední dvoustraně.

Leporelo Bagřík.

 

Dvoustrana leporela Bagřík.

 

Poslední dvoustrana leporela

A ano, ještě poslední: Buldozer. Jeho příběh (buldozer pracuje na zahradě) mi připadal ze všech nejslabší. Ale ve srovnání s konkurencí je to pořád lepší průměr.

Dvoustrana leporela Buldozer.

Všechna tato leporela mají navíc ještě jednu výhodu. Do konce ledna probíhají v e-shopu Rebo padesátiprocentní slevy. To znamená, že každý ze zmíněných kousků stojí 35 korun. Nekecám.

Za sebe bych doporučila hlavně Mašinku. Proč? Mašinka Máša totiž není nejsilnější, nejrychlejší ani největší, ale zvířátka s ní jezdí nejraději…

 

  

Komentář

  • Konečně zase jedno pěkné leporelo: Lesní školka!

    od na 21.11.2018 - 2 Komentáře

    Leporelo jsme na blogu neměli, ani nepamatuju. Není divu, Prcek roste a naše pozornost se přesunula k obrázkovým knihám. Takže když nedávno vyšla Lesní školka Andrey Popprové, pořídila jsem si ji hlavně pro sebe. A od té doby ji doporučuju, kudy chodím! Je totiž boží. 

  • Haló, haló, paní Kočko!

    od na 29.10.2018 - 0 Komentáře

    Dlouho jsem bratrům Slovákům záviděla jejich Haló, haló, pani Mačka!, takže když se objevila v edičním plánu českého nakladatelství Portál, bylo jasné, že tuhle knížku musíme mít. Vyšla letos v září a my jsme se na ni s Prckem hned vrhli. Jaká je?

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Dinosaurium