Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Jak to žije na farmě

Recenze 24.8.2015

„Traktor! Je tam traktor,“ zajásala jsem v knihkupectví nad novinkou Jak to žije na farmě a koupila ji synovi. Česko je po Británii a Itálii teprve třetí zemí, kde toto okénkové leporelo vyšlo. A jaký sklidilo úspěch u nás doma?

Nejde o zdaleka první leporelo z této edice nakladatelství Svojtka, které máme, jak ostatně patrno z úvodní fotky. (V originále se jedná o sérii Peep Inside… londýnského Usborne Publishing, již Svojtka přebírá.) Prcek si v poslední době interaktivní knížky s okénky oblíbil. U Kdepak bydlí zvířátka už se mu dokonce podařilo urvat list leknínu. Ale ostatní odklápěcí části zatím drží, takže jsem bez obav sáhla i po Farmě.

Prcek nadšen. Hned ten večer jsme si leporelo společně prohlédli, odklopili všechna okénka a prozkoumali každý průhled skrz. Texty jsme v podstatě ponechali bez povšimnutí. Jsou tam totiž jen proto, aby se neřeklo. Nenápadité, nudně popisné. Žádný rým ani vtip. Troufám si tvrdit, že i hodně unavený rodič zvládne z hlavy své ratolesti nad leporelem povědět to, co je v něm napsáno. Že si „kozy pochutnávají na seně a slepice zobají zrní“.

Ruská ilustrátorka Olga Demidova se dětské ilustraci věnuje už nějaký ten pátek. V současné době žije ve Sankt Peterburgu a její fanoušci už se nemohou dočkat knížky o dcerce Julia Caesara, která jí zanedlouho vyjde v prestižním nakladatelství Oxford University Press.

Následující den, když jsem vařila oběd, došlo na podrobnější prohlížení za asistence mého muže. „To je divný plasátko,“ slyším do kuchyně. „To je kravička, Martínku. Ale fakt divná. Luci?!“ Jdu na to hodit oko a musím souhlasit, zvířata mají na druhý pohled opravdu dost netradiční čumáky. Ale jinak se mi ilustrace Olgy Demidovové docela zalíbily. Traktor umí každopádně parádní.

"Stroj na balení sena"? To asi ne...

„Stroj na balení sena“? To asi ne…

Za to, že autoři textu nepoznají lis na kulaté balíky od baličky, Demidovová nemůže. To na obrázku totiž není „stroj na balení sena“, nýbrž stroj na lisování sena. Teprve hotové slisované balíky, které z něj padají, je možné za pomoci baličky (která vypadá úplně jinak) obalit do speciální fólie a tak v podobě senáže uskladnit na zimu. To ví i náš Prcek, který strávil polovinu léta u dědy na poli.

Ale farmářský obchod v závěru mi spravil náladu, protože vousatý prodavač vypadá přesně jako statkář Karel ze sousední vsi, od kterého si tu všichni široko daleko kupujeme brambory.

Edice Peep Inside…, kterou Svojtka přebírá od londýnského nakladatelství Usborne, obsahuje vedle čtyř leporel již překlopených do češtiny i u nás zatím nevydaná Jak to žije uvnitř hraduKdo bydlí v zahradě a Jak žili dinosauři. Dokážu si představit, že minimálně ta dvě posledně jmenovaná by si i u nás našla své příznivce…

 

  

10 komentářů to “Jak to žije na farmě”

 1. Krystyna Kunderová na 2.9.2015 @ 13:26

  Wow, to vypadá úžasně. Naše malá miluje všechno co se týká zvířátek a traktory jsou taky na vrcholu :-D. Jenže se bojím, že by všechny ty okýnka moc dlouho nevydržely. Tak koupit jedině do zásoby a vytáhnout až bude dost velká 🙂

 2. Magdík na 10.9.2015 @ 19:45

  Knížku o ZOO máme taky doma a mrně ji miluje 🙂 nejvíc dostávají zabrat ruce gorily 😀

 3. iKarkulka na 10.9.2015 @ 19:46

  No jo, naši kluci ji minule vytáhli v knihkupectví a hrozně ji chtěli. Já jsem mrkla na ty divné čumáky a řekla jsem, že ji koupíme jindy. Ale čím víc o ní přemýšlím, tím víc ji asi chci 🙂 I s těmi pár „chybkami“. Od Svojtky pár odklápeček máme, v každé mi něco vadí (asi to nečeské prostředí), ale naši kluci je milují. Tak asi tak 🙂

 4. UPDATE: Kdo bydlí v zahradě už vyšlo taky.

 5. Souhlasím s předchozím komentářem. Nevím, kdo to kontroluje z hlediska správnosti. Koupila jsem pro děti knížku o lese. Katastrofa. Chyba na chybě. Smutné, když někdo nepozná dřeviny od sebe a nestydí se to publikovat. Texty neodpovídají obrázkům. Smutné pokoukání a možná i trochu ohrožující pro malé čtenáře.

 6. Intsghis like this liven things up around here.

Komentář

 • Konečně zase jedno pěkné leporelo: Lesní školka!

  od na 21.11.2018 - 2 Komentáře

  Leporelo jsme na blogu neměli, ani nepamatuju. Není divu, Prcek roste a naše pozornost se přesunula k obrázkovým knihám. Takže když nedávno vyšla Lesní školka Andrey Popprové, pořídila jsem si ji hlavně pro sebe. A od té doby ji doporučuju, kudy chodím! Je totiž boží. 

 • Haló, haló, paní Kočko!

  od na 29.10.2018 - 0 Komentáře

  Dlouho jsem bratrům Slovákům záviděla jejich Haló, haló, pani Mačka!, takže když se objevila v edičním plánu českého nakladatelství Portál, bylo jasné, že tuhle knížku musíme mít. Vyšla letos v září a my jsme se na ni s Prckem hned vrhli. Jaká je?

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Dinosaurium