Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

LISTUJEME: Příběh života. Evoluce

Doporučujeme, Listujeme 3.9.2018

Už dlouho jsem věděla, že po úspěšných českých vydáních knih Animalium a Botanicum přijde na řadu i výpravné Dinosaurium. Ale jaké bylo moje překvapení, když jsem náhodou zjistila, že ho při jeho cestě na pulty knihkupectví ještě od dva týdny předběhne Příběh života. Evoluce! A zrovna ve chvíli, kdy se Prcek začal živě zajímat o to, jak vznikla naše planeta a život na ní. Ideální načasování!

Story of Life: Evolution mi padlo do oka už před mnoha a mnoha měsíci v dětském knihkupectví Pinwheels. Mělo podobu půlkilové bichle s 16 rozkládacími stranami. Netušila jsem, že existuje ještě druhá knížka s tímto názvem. Subtilní, ale zároveň osmdesátistránková. Ilustrovala taktéž Katie Scott. A právě tuhle knížku teď, čtrnáct dní před uvedením českého Dinosauria, vydal Albatros. „Příběh života je zajímavý doplněk ke knihám Animalium, Botanicum a Dinosaurium. Jak název napovídá, předkládá vývoj života na Zemi jako příběh, tedy chronologicky, čímž se od ostatních knih z řady Račte vstoupit do muzea liší. Má menší formát a poslouží jako šikovná příručka,“ říká Petr Eliáš, šéfredaktor Albatrosu.

Prcek knihu přijal s nepředstíraným zájmem. Začali jsme číst a protože mu bude teprve šest, snažila jsem se text mírně přizpůsobovat jeho věku a zkušenostem. Místo „nerosty“ jsem četla „kameny“ a místo „erupce“ raději „výbuchy“. To, že se živé organismy diverzifikovaly a že lidstvo obývá Zemi jen 0,0004 % doby její existence jsem vynechala úplně, abych potomka nezahltila něčím, čemu nerozumí.

I přes mou snahu to ale po pár stránkách dopadlo tak, že Prcek zavelel: „Už nečti. Budem si prohlížet vobrázky.“ A tak jsme listovali, on mi ukazoval číslice u jednotlivých ilustrací a zkoušel mě, jestli poznám dvojku nebo čtyřku… Ale během toho jsme si stačili ukázat i buňku, která propojuje všechen život na Zemi, čtrnáctimetrového Elasmosaura či obřího prehistorického příbuzného dnešních slonů a v neposlední řadě neandertálce.

Na zadní obálce knížky se dozvíte, že je pro děti od 6 let, ale mám-li být upřímná, pak se tento údaj týká jen dětí skutečně zapálených do pravěku a dinosaurů. A možná taky do chemie. Na stránce 14 se například mohou dočíst, že „Některé z těchto molekul se poté dále slučovaly a vyvinula se u nich také schopnost reprodukce pomocí složitých molekul DNA, RNA a proteinů – základních stavebních jednotek života.“ Nerada bych Prcka nějak shazovala, ale zas tak geniální, aby tohle pobral, podle mě není.

Ale to vůbec nevadí, Příběh života je tak krásně vypravený, že by byla škoda nemít ho v knihovničce už teď. Budeme se k němu opakovaně vracet. Taky se mi moc líbí formát – zatímco Animalium či Dinosaurium si do batohu k babičce fakt nestrčíte, Příběh života úplně v pohodě. Uvnitř je kniha ovšem svým uspořádáním v souladu se svými většími sourozenci – dělí se na čtyři galerie, v nichž se autorky zaměřují jak na chronologický popis jednotlivých období (prekambrium, kambrium, ordovik, silur…), tak na jejich představitele, z nichž si někteří vysloužili i svou vlastní dvoustranu. Například Tyrannosaurus Rex, Šavlozubec nebo obří Paraceratherium. Posledně jmenovaného tvora jsem, mimochodem, vůbec neznala – jde o největšího suchozemského savce, který kdy žil!

Je to zkrátka zase jeden nadčasový kousek do dětské knihovny. Malý čtenář se od prohlížení obrázků postupně přesune ke čtení popisků a pak i hlavních textů.

UPDATE:

Asi po týdnu, co jsme měli knihu doma, za mnou s ní přišel děda. „Víš, že je tam chyba?“ ptal se. Nevěděla jsem. Ale bohužel je to tak. V podstatě celá stránka výše je špatně. Země totiž nevznikla před 45 miliardami let, nýbrž před 4, 5 miliardy. Nejdřív jsem si myslela, že si obě autorky textu, Fiona Munro a Ruth Symons, nedaly záležet. Ale pak jsem zjistila, že k chybě došlo během překladu knihy do češtiny. „Chyba vznikla při přípravě českého vydání, v originále je číslo v pořádku,“ potvrzuje Petr Eliáš. „Text četlo před vydáním několik lidí a nikdo z nich si chybějící čárky bohužel nevšiml. Už o té chybě víme a patřičně nás mrzí, na tomto místě chybí čárka zcela zásadně a má velký vliv na spoustu dalších informací. Teď už bohužel žádné uspokojivé a dostatečně efektivní řešení nenajdeme, ale v dotisku tenhle politováníhodný nedostatek určitě opravíme.“

 

 

Komentář

  • Konečně zase jedno pěkné leporelo: Lesní školka!

    od na 21.11.2018 - 2 Komentáře

    Leporelo jsme na blogu neměli, ani nepamatuju. Není divu, Prcek roste a naše pozornost se přesunula k obrázkovým knihám. Takže když nedávno vyšla Lesní školka Andrey Popprové, pořídila jsem si ji hlavně pro sebe. A od té doby ji doporučuju, kudy chodím! Je totiž boží. 

  • Haló, haló, paní Kočko!

    od na 29.10.2018 - 0 Komentáře

    Dlouho jsem bratrům Slovákům záviděla jejich Haló, haló, pani Mačka!, takže když se objevila v edičním plánu českého nakladatelství Portál, bylo jasné, že tuhle knížku musíme mít. Vyšla letos v září a my jsme se na ni s Prckem hned vrhli. Jaká je?

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Dinosaurium