Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

LISTUJEME: Obejmi mě, prosím

Doporučujeme, Listujeme 11.3.2018

Tahle knížka pro předškolní děti vyšla už na podzim v nakladatelství Host. Ale protože mám pocit, že tak trošku zapadla – což způsobilo souběžné vydání bestsellerů Rok v lese, Zubr si hledá hnízdo (o kterém jsem psala) a Pod zemí / Pod vodou -, chci vám ji ukázat. Je totiž báječná a v naší knihovně už má své pevné místo.

Máte-li doma Rok v lese, nepochybně patříte mezi fanoušky ilustrátorky Emilie Dziubak. V češtině od ní loni vedle Roku v lese a knížky Nechci být princezna vyšlo právě Obejmi mě, prosím. Emilia je jednou z nejznámějších mladých polských ilustrátorek. Ilustrovala už desítky knih v Polsku i zahraničí. Chcete vidět, jak Emilia kreslí medvěda? Tady si můžete užít krásné video.

Obejmi mě, prosím napsal polský spisovatel Przemek Wechterowicz, který už za své knížky získal řadu ocenění. Bydlí a píše ve Varšavě a jeho texty jsou překládány do mnoha jazyků. Třeba konkrétně Obejmi mě, prosím už vyšlo ve čtrnácti zemích.

Knížka vypráví příběh jednoho dne medvědího táty a jeho synka. Ti se rozhodnou, že si udělají báječný den. A protože úplně nejbáječnější je, když můžete někoho pořádně obejmout, vrhnou se do toho. Začnou u pana Bobra, nevynechají ani slečnu Lasičku, starého pana Losa, paní Anakondu a dokonce Hajného (kterému ovšem nejdřív pro všechny případy zabaví flintu).

„Je to knížka, kterou jsem měla vyhlédnutou už dlouho, ale teprve vloni na ni v Hostu dozrál čas. Ostatně jako třeba na Zubra,“ vzpomíná redaktorka Hostu Eva Sedláčková. „Na téhle knížce se mi líbí, že je ,tatínkovská´ a vtipná.“

Medvědi mají úplnou pravdu. Objetí je důležitá věc. Zástupy lidí v čekárnách psychologů, poznamenané výchovou typu „studený odchov“, která frčela v minulém století, by mohly vyprávět. S objímáním v rodině je to totiž podobně jako s předčítáním. Nemělo by se končit úderem okamžiku, kdy se dítě naučí číst samo / vyroste z dupaček a přestane roztomile žvatlat.

Jsem si jistá, že náš Prcek si jednou stoprocentně nebude stěžovat na to, že se cítí „nedomazlený“. Už v prvních hodinách a dnech poté, co se narodil, jsem se rozhodla, že nedopustím, aby mé dítě v tomhle ohledu jakkoli strádalo. I dnes se každou chvíli tulí u jednoho z nás v náruči a aby toho náhodou nebylo málo, i čtení téhle knížky pokaždé zakončíme mohutným objetím.

Zaujala vás knížka? Ne nadarmo získala Literární cenu hlavního města Varšavy 2014 a v témže roce se dostala do prestižního výběru White Ravens! A závěrem pro vás mám jeden tip – oběma autorům v loňském roce vyšel další společný počin, The Secret Life of a Tiger. Snad se brzy dočkáme i českého vydání!

 

Jedna odpověď to “LISTUJEME: Obejmi mě, prosím”

 1. marcperlmichel na 16.3.2018 @ 22:21

  Mony, moc děkuji 🙂

Komentář

 • Konečně zase jedno pěkné leporelo: Lesní školka!

  od na 21.11.2018 - 2 Komentáře

  Leporelo jsme na blogu neměli, ani nepamatuju. Není divu, Prcek roste a naše pozornost se přesunula k obrázkovým knihám. Takže když nedávno vyšla Lesní školka Andrey Popprové, pořídila jsem si ji hlavně pro sebe. A od té doby ji doporučuju, kudy chodím! Je totiž boží. 

 • Haló, haló, paní Kočko!

  od na 29.10.2018 - 0 Komentáře

  Dlouho jsem bratrům Slovákům záviděla jejich Haló, haló, pani Mačka!, takže když se objevila v edičním plánu českého nakladatelství Portál, bylo jasné, že tuhle knížku musíme mít. Vyšla letos v září a my jsme se na ni s Prckem hned vrhli. Jaká je?

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Dinosaurium