Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Tappi a narozeninový dort. Mejdan roku!

Doporučujeme, Giveaway 5.5.2016

První knížky o vikingovi Tappim jsem si, díky krásné ilustraci Marty Kurczewske na obálce, všimla už loni na veletrhu Svět knihy. Jenže byla pro výrazně starší děti, než je Prcek, tak jsem ji zas položila zpět na pult. Ale teď je všechno jinak: Nakladatelství Host totiž začalo vydávat Tappiho i pro menší čtenáře!

tappi-a-narozeninovy-dort_2

Série Tappi a přátelé, určená dětem od 4 let, má od minulého týdne v češtině už dokonce dva zástupce. Ke knížce Tappi a první sníh, která vyšla koncem loňského roku, teď přibyl druhý díl: Tappi a narozeninový dort. První sníh jsem nějak prokoučovala, ale tuhle už máme a je nádherná! Zatímco v případě knížek pro starší děti byly ilustrace Marty Kurczewske uvnitř jen černobílé, předškoláci si užívají záplavu barev a vtipných postaviček nejen na obálce, ale na každé stránce.

tappi-a-narozeninovy-dort_in

Prcek se chytil hned. I když trochu jinak, než jsem si představovala… Jakmile totiž spatřil na obálce knihy sobíka Chichotka, nadechl se a zapáleně zapěl svou oblíbenou pecku „Zabil sém v lese jélénáááá“ (originál pro zájemce zde), kterou si z celého repertoáru kapely Jelen bůhvíproč oblíbil nejvíc, ač mu vytrvale (ne)nápadně vnucuju Nebe nad Prahou i Magdalenu

tappi-a-narozeninovy-dort_in_2

Kromě titulního příběhu o tom, jak Tappi slavil narozeniny (přečíst si ho můžete celý zde na issuu), si s dětmi v knížce vychutnáte devět dalších dobrodružství obyvatel Šeptajícího lesa s Tappim v čele. Jsou tam zvířátka, draci, skřítkové a dokonce trol… Polský spisovatel Marcin Mortka, živící se mimo jiné také jako tlumočník z norštiny, tuhle pohádku vycházející ze skandinávské kultury vymyslel moc pěkně. (Mimochodem, podle informací, které mám z nakladatelství, je Mortka také velkým milovníkem českého jazyka a kultury, takže jistě časem dorazí na návštěvu…)

tappi-a-narozeninovy-dort_in_3

Ale nemalý podíl na úspěchu Tappiho u malých čtenářů má už zmíněná ilustrátorka Marta Kurczewska. Právě její obrázky způsobily, že si knížek o dobrosrdečném vikingovi v nabídce polského nakladatelství Zelená sova všimla redaktorka brněnského Hostu Eva Sedláčková. „Když jsem se podívala na obálku, pusa se mi roztáhla do širokého úsměvu a hned jsem věděla, že tohle je knížka, kterou si chci přečíst,“ vzpomíná Eva Sedláčková. „A pak, když jsem si nechala přeložit ukázku, bylo jasné, že tohle je knížka, kterou si budou chtít přečíst nebo poslechnout i děti u nás.“

tappi-a-narozeninovy-dort_in_5

Eva podle svých slov v textu ocenila zejména výborně vykreslený vztah ústřední dvojice: „Dobrácký, stále dobře naladěný Tappi, který je vždy ochotný pomoci každému, kdo se ocitne v nouzi, versus bojácný, malý, neposedný rošťák – sobík Chichotek. To prostě funguje!“ Nás doma nejvíc baví vtípky typu promrzlý koktající bobr Rachotek a nenásilné výchovné momenty – jako když sobík Chichotek přenechá medvědovi Břicháčovi pro účely zimního spánku svůj oblíbený polštářek. (My, kdo takový polštářek máme, totiž dobře víme, co to je za oběť!)

tappi-a-narozeninovy-dort_in_6

„Knihy z této série obsahují, na rozdíl od těch ,velkých´, krátké uzavřené příběhy, což z nich dělá ideální čtení na dobrou noc,“ podotýká ještě Eva Sedláčková. A taky prozrazuje, že na podzim vyjde v češtině další díl: Tappi a podivuhodné místo. (V Polsku už jich spatřilo světlo světa šest.) „A víte, co je tím podivuhodným místem v Šeptajícím lese? Knihovna! To prostě na Tappim miluju, jeho zaujetí pro příběhy,“ dodává redaktorka.

tappi-a-narozeninovy-dort_in_7

A už jste viděli web Tappi.cz? Ten mě nadchl. Můžete tam dětem stáhnout parádní omalovánku, pexeso nebo si zahrát online hru s Chichotkem v hlavní roli. Kolikrát já už mu tam nabila čumák…

tappi-a-narozeninovy-dort_in_8

A to nejlepší jsem si nechala na konec. Domluvila jsem se s nakladatelstvím Host a právě teď a tady mohou hned tři z vás Tappiho a narozeninový dort vyhrát! Stačí mi do 10. května poslat na adresu lucie@knihydetem.cz odpověď na soutěžní otázku a být 10., 20. a 30. správná odpověď v pořadí. Jak otázka zní?

Kolik dětských knížek Marcina Mortky už v češtině vyšlo?

A) 4                  B) 2

Do předmětu e-mailu napište Tappi a nezapomeňte připojit adresu, na kterou knížku v případě výhry poslat. Na výhru není právní nárok, soutěž pořádáme pro radost vám i sobě. Potřebujete-li malou nápovědu, můžete ji najít třeba tady 😉

Držíme palce, jména výherců zveřejníme v polovině příštího týdne na našem Facebooku. A jestli už nějakého Tappiho máte, určitě mi napište, jak se u vás doma líbí!

 

5 komentářů to “Tappi a narozeninový dort. Mejdan roku!”

 1. Mirka Matušková na 5.5.2016 @ 21:17

  Odpověď b /dve knihy. Libila by se mi Tappi a narozeninový dort. Díky.

 2. Tappi nam dnes dorazil postou a bude to nase prvni setkani 🙂 Johanka se uz tesi a po precteni clanku se tesim i ja (i kdyz ja se tesim celou dobu 😀 )

Komentář

 • Konečně zase jedno pěkné leporelo: Lesní školka!

  od na 21.11.2018 - 2 Komentáře

  Leporelo jsme na blogu neměli, ani nepamatuju. Není divu, Prcek roste a naše pozornost se přesunula k obrázkovým knihám. Takže když nedávno vyšla Lesní školka Andrey Popprové, pořídila jsem si ji hlavně pro sebe. A od té doby ji doporučuju, kudy chodím! Je totiž boží. 

 • Haló, haló, paní Kočko!

  od na 29.10.2018 - 0 Komentáře

  Dlouho jsem bratrům Slovákům záviděla jejich Haló, haló, pani Mačka!, takže když se objevila v edičním plánu českého nakladatelství Portál, bylo jasné, že tuhle knížku musíme mít. Vyšla letos v září a my jsme se na ni s Prckem hned vrhli. Jaká je?

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Dinosaurium