Vítejte ! [ Registrovat | Přihlášení Instagram

Včely. Největší a nejhezčí včelí encyklopedie

Doporučujeme 9.4.2017

Včely polského ilustrátora Piotra Sochy mě chytily za srdce dávno předtím, než vyšly v češtině. Loni jsem totiž v knihkupectví Pinwheels narazila na anglické vydání: The Book of Bees. Musela jsem se hodně ovládat, abych odešla domů bez něj. Ale když nedávno knihu vydal český Slovart, bylo vymalováno. Už je naše.

vcely_2

My, jakožto rodina včelaře, už máme v knihovně Ilustrované včelařství, Lumír včelaří i Včelikář. A Sochovy Včely teď téhle naší malé sbírce nasadily korunu. Jsou našlapané nejen nádhernými ilustracemi, ale i vyčerpávajícími informacemi o všem, co se tohoto užitečného hmyzu týká. Vzpomínám si například, jak jsme loni v létě s dědou řešili, jestli mají včely jeden nebo dva páry křídel. Sáhla jsem do knihovny pro Lumíra, ale odpověď jsme v něm nenašli. Ač jinak na tuhle knihu Anety Františky Holasové nedám dopustit, nákres včely byl velmi nejednoznačný (a působil na nás dojmem, že je jen zkopírovaný z Ilustrovaného včelařství). To Včely nenechají čtenáře na pochybách a hned pod anatomickým obrázkem vysvětlují, že: „Dva páry křídel vypadají jako jeden pár. To proto, že jsou navzájem pevně spojena pomocí malinkých háčků.“

vcely_back

Kniha Včely je totiž od začátku až do konce nápadem varšavského ilustrátora Piotra Sochy, ale s textem si nechal výrazně pomoci od Wojciecha Grajkowskeho. (V současné době spolu oba pánové pracují na druhé dětské knize, rovněž s přírodovědnou tematikou. Hotová by měla být snad začátkem příštího roku.) „Wojtek, který je doktorem biologie, dokáže i složité procesy popsat jednoduše,“ vysvětlil mi ochotně Piotr Socha, když jsem mu napsala e-mail. „Potkali jsme se, když už jsem měl pro knihu posbíránu spoustu informací z knih i internetu, ale viděl jsem, že nejsem připravený tu knihu napsat sám. Není to tak jednoduché.“

vcely_in_2

Zjevně to bylo správné rozhodnutí. Knihu Včely vydalo v originále kvalitní polské nakladatelství Dwie Siostry (mj. domovské nakladatelství bestselleru Mapy), k dostání je v tuto chvíli ve čtrnácti zemích a právě probíhají překlady pro Japonsko a Jižní Koreu.

vcely_in_3

„Tahle kniha je pro mě opravdu zásadní. Věnoval jsem ji rodičům, kteří čtyřicet let včelařili na farmě mé babičky poblíž Varšavy, kde jsem jako dítě trávíval prázdniny. Měli okolo třiceti úlů a já jsem jim prostřednictvím téhle knížky chtěl říct: ,Tolik jste se s těmi včelami nadřeli a ony vás tolikrát pobodaly, ale vaše práce byla opravdu důležitá,´“ poodhaluje pozadí vzniku knihy Piotr, jenž na ilustracích pracoval dva roky a snažil se, aby stylem připomínaly staré botanické atlasy.

vcely_in_4

Teprve během práce na knize zjistil, jak moc pozoruhodný je svět včel a jak málo o něm věděl: „Jako dítě jsem se jich bál, protože jsem čas od času dostal žihadlo, ale zároveň mne fascinovaly. A vztah mezi včelami a člověkem je unikátní. Dávají nám toho tolik. Zadarmo. Jen za trochu cukru rozmíchaného ve vodě. Med ale není tím nejdůležitějším, co včely dělají. Překvapilo mě, že mnohem zásadnější je jejich schopnost opylovat rostliny.“

vcely_in_6

Tohle všechno a ještě spoustu dalších věcí se z velkoryse zpracovaných Včel dozvíte. Piotr vám na půvabných a zároveň podrobných nákresech ukáže, jak včely bydlí, jak se rozmnožují, jak včelařili staří Egypťané, jak dávní Slované, jak vypadá medomet nebo proč existují pojízdné včelíny.

vcely_in_7

Jsem nadšená z toho, že autor v knize nezapomněl ani na současný trend: městské včelaření. V Praze totiž najdete v současnosti úly i na místech, kde byste to vůbec nečekali. Například na střeše obchodního centra na Chodově.

vcely_in_8

A na závěr vás nemůžu ochudit o informaci, že Piotr Socha je velikým milovníkem Prahy a obdivovatelem díla Oty Pavla, Jaroslava Haška, Jiřího Menzela, Miloše Formana a v neposlední řadě Bohumila Hrabala: „Asi před 25 lety, když jsem studoval na Akademii výtvarných umění ve Varšavě, jsem udělal cyklus ilustrací na téma ,Postřižiny´. Hrabal byl totiž jedním z mých oblíbených spisovatelů. A můj kamarád zase udělal ilustrace k Ostře sledovaným vlakům, což je jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Oba dva jsme se tehdy vydali do Prahy, abychom se setkali s Hrabalem. Našli jsme ho U zlatého tygra. Byl trochu opilý a nechtěl se s námi bavit, ale potřásl mi rukou a já jsem byl nadšený.“ A ještě jedna perlička: Piotr Socha ze svých ilustrací k Postřižinám udělal výstavu. A na ní potkal svou budoucí manželku.

Česká kultura je zkrátka Sochova srdcovka se vším všudy. O to víc jsem ráda za to, že zde jeho Včely máme. Nechte je doletět i do vaší knihovny. Jsou báječné, stejně jako jejich autor.

 

 

Komentář

 • vcely_1

  Včely. Největší a nejhezčí včelí encyklopedie

  od na 9.4.2017 - 0 Komentáře

  Včely polského ilustrátora Piotra Sochy mě chytily za srdce dávno předtím, než vyšly v češtině. Loni jsem totiž v knihkupectví Pinwheels narazila na anglické vydání: The Book of Bees. Musela jsem se hodně ovládat, abych odešla domů bez něj. Ale když nedávno knihu vydal český Slovart, bylo vymalováno. Už je naše.

 • dva-domovy_2

  Dva domovy. Laskavý průvodce pro děti po rozchodu rodičů

  od na 26.1.2017 - 0 Komentáře

  Tohle není jen tak obyčejná knížka. Tohle je knížka pro děti těch, jejichž cesty se rozdělily. Je jich bohužel hodně. Rozvádí se polovina manželství. K tomu si přičtěte děti matek a otců, kteří se rozešli, aniž by se předtím vzali… Hlavní hrdina, malý Martin, ale nijak netrpí. Oba rodiče miluje a ví, že oni zase jeho. […]

 • o-kralickovi-ktery-chtel-usnout

  O králíčkovi, který chtěl usnout. Jak uspávací knížka (ne)funguje?

  od na 19.3.2017 - 2 Komentáře

  Nová cesta jak uspávat děti! Světový bestseller! A halda superlativ navrch. Knížka O králíčkovi, který chtěl usnout mne zaujala hned, jak se předloni objevily nadšené ohlasy v zahraničním tisku. České vydání na sebe nenechalo dlouho čekat. I zakoupila jsem a použila, jakmile se naskytla příležitost k otestování v ostré palbě.

 • domov_1

  LISTUJEME: Domov

  od na 17.4.2017 - 0 Komentáře

  Nakladatelství 65. pole se sice na dětské knihy nespecializuje, ale už několikrát ukázalo, že když se v rámci své edice Políčko do nějaké pustí, vznikne kvalitní záležitost. Tentokrát se v 65. poli postarali o české vydání obrázkové knížky Home americké ilustrátorky Carson Ellis. Výsledkem je nádherná publikace, kterou si s dětmi budete chtít prohlížet znovu a […]

 • o-smrti-smrtouci

  Pro děti o smrti: O smrti smrťoucí

  od na 31.3.2017 - 0 Komentáře

  „Mami, a ty umžeš?“ ozvalo se onehdy cestou do školky ze zadního sedadla. „A já? Já nechci umžít!“ začal mrňous natahovat a mně bylo jasné, že je tady další komunikační oříšek. Jak mluvit s malým dítětem o smrti tak, abychom mu nelhali a zároveň ho nevyděsili? Měla jsem štěstí. O pár dní později jsem totiž narazila na […]

Chcete skvělou dětskou tašku na knížky? Kupte si ji zde!

Chcete skvělou dětskou tašku na knížky? Kupte si ji zde!

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Novinka pro děti od 4 let

Nakladatelství Naše kniha