Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Vánoční knížka

Doporučujeme 21.12.2015

Vánoční knížka Terezy Říčanové patří mezi nejoblíbenější sváteční čtení určené menším dětem. Zamilovali si ji také rodiče a navzájem si Vánoční knížku hojně doporučují. Vznikla přesně před deseti lety. vanocni-knizka„Maškar, Melichar a Baltazar,“ vyjmenovává Prcek pokaždé, když mu padne zrak na obálku. Až na ten malý přeřek je to tak: Žádný Santa, žádné kýčovité postavičky, žádné zběsilé shánění dárků – v knížce dominují klíčové biblické postavy. A spolu s nimi současná šestičlenná rodina na českém venkově. K tomu jednoduchý text, jenž popisuje jak původ svátku, tak i to, jak se u nás slaví. vanocni-knizka_in_vecere2Tereze Říčanové se do Vánoční knížky podařilo s neobyčejnou lehkostí zahrnout jak vyprávění o původu svátku, tak i to, jak ho prožívá česká rodina, která se nenechala převálcovat konzumním mainstreamem. To vše odzbrojující optikou malého děvčátka, díky které se i dospělému čtenáři najednou zdá, že se vrátil o desítky let nazpět a upřímně se raduje z posledního a největšího okénka v adventním kalendáři.vanocni-knizka_in_oselVánoční knížka je inspirována životem autorčiny rodiny na vsi poblíž Pelhřimova. „Třeba sledujte, jaká jsme v různých knížkách měli auta. Dříve jsem nebyla moc dobrá v kreslení aut, takže možná nepoznáte, že to červené byla Škoda Felicie a modré Škoda Oktávie, kterou jsme ovšem z personálních důvodů museli vyměnit za Opel Zafira, který máme dodnes,“ glosuje Tereza Říčanová knižní odrazy své rodiny se čtyřmi dětmi. „Také si můžete všimnout, že já jako maminka mám jediná příbory u štědrovečerní večeře.“ I osel Filip z knížky má svou reálnou předlohu. „Filip je stále živ, zrovna má zánět kopyta a pase se na zahradě. Je tam jako v ráji, tráva je zelená a nešikanují ho velcí koně,“ prozrazuje autorka, která se v dětství ráda kochala Ladovými vánočními ilustracemi.vanocni-knizka_in_jezisekPříběh o narození Ježíška je do děje zakomponován coby vyprávění hlavy rodiny u štědrovečerního stolování. „Oblečeme se do svátečního a večeříme kapra a salát. Tatínek vypráví o Ježíšově narození. Jak se Bůh rozhodl, že pošle lidem na zem silného a statečného syna, aby je vysvobodil od smrti. A vybral si slečnu Marii, aby byla Ježíšovou maminkou…“vanocni-knizka_in_ozdobyKromě Vánoční existuje ještě Velikonoční, Kozí a Psí knížka. Mimochodem, za posledně jmenovanou byla letos Tereza Říčanová nominována na Zlatou stuhu. Většinu jich – a za velmi přijatelných 98 korun – mají například tady.vanocni-knizka_in_pulnocniTereze Říčanové už od vydání knížky její drobotina odrostla a pomalu nemá komu předčítat: „Z rozkošných dítek se stali rozkošní puboši a s nimi tyto aktivity naštěstí nemusím provádět. Ale máme ještě jeden dorost, tomu to čtu jako rodinnou historii.“

A co si na Štědrý den obvykle čtete s dětmi vy?

 

Komentář

  • Konečně zase jedno pěkné leporelo: Lesní školka!

    od na 21.11.2018 - 2 Komentáře

    Leporelo jsme na blogu neměli, ani nepamatuju. Není divu, Prcek roste a naše pozornost se přesunula k obrázkovým knihám. Takže když nedávno vyšla Lesní školka Andrey Popprové, pořídila jsem si ji hlavně pro sebe. A od té doby ji doporučuju, kudy chodím! Je totiž boží. 

  • Haló, haló, paní Kočko!

    od na 29.10.2018 - 0 Komentáře

    Dlouho jsem bratrům Slovákům záviděla jejich Haló, haló, pani Mačka!, takže když se objevila v edičním plánu českého nakladatelství Portál, bylo jasné, že tuhle knížku musíme mít. Vyšla letos v září a my jsme se na ni s Prckem hned vrhli. Jaká je?

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme knížku

Dinosaurium