Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Nejhezčí leporelo na celém světě

Doporučujeme 2.2.2015

Tohle leporelo bude tím nejohmatanějším ve vaší knihovně. Proč jsem si tak jistá, že si ho s dětmi budete prohlížet ze všech nejčastěji? Protože si ho nakreslíte a napíšete sami. My leporello – absolutní pecka z design studia Kultivar.

my-leporello_plain

Objevila jsem ho úplnou náhodou v Hračkotéce – opravdu zajímavém papírnictví/hračkářství se sociálním přesahem v centru Prahy. A o několik dní později už jsem seděla v  prostorách Kultivaru s jeho spoluautorkou, Zuzanou Brychtovou Horeckou.

První impuls k vytvoření leporela s bílými stránkami přišel před pěti lety od Zuzaniny příbuzné, pracující s postiženými dětmi. „Oni si jako pomůcku nechávali vyrábět prázdná leporela, do kterých dětem například lepili fotky rodiny. Jedno takové prázdné jsem si od ní koupila,“ vzpomíná grafička Zuzana na okamžik, kdy ji napadlo, že své malé dcerce nakreslí k prvním narozeninám leporelo s portréty rodinných příslušníků.

my-leporello_rodina

Tímhle leporelem to celé začalo. Zuzana Brychtová ho vytvořila k 1. narozeninám své dcerky Josefíny.

S kolegy ze studia Kultivar se posléze rozhodli dát tuto možnost všem rodičům a jejich dětem. Sehnali knihařství, které jim malá skládaná leporela o rozměrech 12 x 12 se sympatickou různobarevnou plátěnou vazbou vyrobí, a vytvořili stránky my-leporello.com, kam mohou rodiče posílat fotografie výsledných kousků, nebo se ještě před začátkem tvoření inspirovat.

V této podobě, s papírovým přebalem, najdete My leporello v obchodech.

V této podobě, s papírovým přebalem, najdete My leporello v obchodech.

Svérázné rodinné album je totiž jen jednou z možností, jak leporelo pojmout. Záleží pouze a jen na tom, co dítě právě nejvíc zajímá, popřípadě čím byste ho rádi zaujali. Někdo nakreslí ovoce a zeleninu, jiný nafotí krátký příběh, další nalepí koláž či do leporela vepíše všechny ukolébavky, které si s dítětem po večerech zpívá…

my-leporello_kastany_in

Netroufáte si kreslit? Tak svému dítěti jeho vlastní pohádku nafoťte.

Mě osobně ze všech ukázek, které jsem měla možnost v Kultivaru vidět, nejvíc nadchlo leporelo, které pro svou dcerku Zuzana napsala a nakreslila ke 4. narozeninám. Její neotřelá pohádka o tom, jak vznikají sny, je okouzlující.

Leporelo o očních panenkách, které Zuzana Brychtová plánuje v budoucnu vydat ve větším formátu.

Leporelo o očních panenkách, které Zuzana Brychtová plánuje v budoucnu vydat ve větším formátu.

my-leporello_oci_in

Jakmile vyjde, rozhodně se tu o tom dozvíte!

„Jeli jsme s přáteli na společnou dovolenou a já jsem vytvořila dvě stejná leporela. Pro dceru a jejího kamaráda. Měli z nich opravdu velkou radost, chtěli je předčítat pořád dokola a malovali do nich své sny,“ vypráví Zuzana o okolnostech vzniku pohádky o panenkách, které bydlí v očích. (Další hezký nápad, co s prázdným leporelem provést, jsem našla například na blogu Zuzany Vršanské aka Vrzuzy.)

A závěrem si neodpustím doporučit vám ještě další kultivarový poklad: Dokreslovánky. Jejich autorkou je Helena Lukášová, umělkyně specializující se na digitální sochy. Dokreslovánky nejprve dělala jen pro své dcerky, ale pak si jich všimla Zuzana Brychtová Horecká. Mezi rodiči je o ně prý ještě větší zájem než o My leporello. Popravdě řečeno, zatím jsem za celý svůj život neviděla nic, co by mě víc nutilo popadnout fialovou pastelku a nakreslit do sklenice švestky.

dokreslovanky
dokreslovanky_in

A teď to nejdůležitější: Kam pro ně? Hračkotéka už byla zmíněna. Kultivarové poklady můžete ale najít i v galerii DOX, v obchůdku divadla Minor, v Zašívárně na Bořislavce, ve Space4Kids, v Page Five na Letné nebo v Ookidoo. Je možné si je po předchozí domluvě koupit i přímo v Kultivaru – leporelo za 179 korun a Dokreslovánky za 90.

Už víte, pro koho budou a co s nimi provedete?

 

  

5 komentářů to “Nejhezčí leporelo na celém světě”

 1. Je to nádherný projekt a pohádka od Zuzky je hotový poklad. Jinak dokreslovánky jsme měli od Lindy Retterové a Domi z nich byla nadšená. Pořídily jsme pak další verze. Existují třeba i úplně mimi, které jsou fajn na cesty a výlety. http://www.mujdummujsquat.cz/2013/10/dokreslovanky.html

 2. Díky:)No raději bych aka Vrz, ale blogger už měl vrz zabrané…leporello fakt všem moc doporučuju! A autíčko žluté máme a líbilo se mi na první pohled. A dílnu jsem teď kupovala synovi kamaráda truhláře, byl nadšen! Dlouhou dobu jsem strávila v knihkupectví. Snaha najít nějaké krásné leporelo, které by bylo nové a nepřevzaté ze zahraničí, od nějakého originálního autora…se zdála téměř marná. No a pak zjistím, že spolužačka ilustrovala Slona, který se bál výšky! Toho moc doporučuji:) A edici mikrolišku taky!Jinak ať žijí antikvariáty:)

 3. Super tip. Uz jsem na nej koukala na blogu u Rosy Mitnik, ale „tvoje“ tipy, jak všelijak ho využit jsou super. Diky za ne. Petra

Komentář

 • Animalium. Račte vstoupit do muzea!

  od na 27.8.2017 - 2 Komentáře

  Dlouho a netrpělivě očekávaná výpravná publikace Animalium konečně dorazila do českých knihkupectví. A už při letmém prohlédnutí nenechá nikoho na pochybách, že se pravděpodobně v mnoha rodinách stane stěžejním kouskem domácí knihovny. 

 • Puntík. Časopis pro nejmenší děti

  od na 20.7.2017 - 5 Komentáře

  Na samém konci června se na stáncích objevil nový časopis pro děti. Věděla jsem o tom předem a nedočkavě jsem se hrnula do trafiky, sotva jsem Prcka ráno předala paní učitelce ve školce. V trafice Puntík nebyl, zato na poště měli. Jak se nám první vydání – letní dvoučíslo – líbí?

 • LISTUJEME: Jakub a Jáchym. Interaktivní zázrak z minulého století

  od na 3.10.2017 - 1 Komentáře

  Jakuba a Jáchyma jsem neznala. Až se jednou má kamarádka zmínila o tom, že je jako malá měla v oblibě. Zkusila jsem je koupit Prckovi a byla to trefa do černého. Od té chvíle čteme Jakuba a Jáchyma pravidelně a myslím, že se nám nikdy neomrzí.

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Novinka pro děti od 4 let

Nakladatelství Naše kniha