Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Magor dětem

Doporučujeme 28.9.2015

Tuhle knížku autor napsal pro své dvě dcerky. Pro Františku a Martu. Byly ještě maličké, když ho (zase) zavřeli. Nemohl jim číst pohádky a zpívat ukolébavky. Tak jim je alespoň posílal v dopisech. Po několika letech z nich vznikla sbírka Magor dětem. 

S Ivanem Martinem Jirousem jsem se setkala přesně před šesti roky. Dvacet let od Sametové revoluce jsem v redakci dostala za úkol (no dobře, vymyslela jsem si to sama) udělat s ním rozhovor. O tématu, o němž se nechtěl bavit. Kdybych byla chlap, dost možná by se místy dostal do ráže, jak on to uměl, a dal mi přes držku. Ale protože měl před sebou (křehkou) ženu, jen jednou zařval. Asi aby se neřeklo. Vzpomínám na něj ráda. Byl to rozhodně jeden z nejvzdělanějších lidí, jaké jsem potkala.
V letech, kdy Magor dětem vznikal, tedy mezi roky 1982 – 1986, seděl autor sbírky ve Valdicích za vydávání samizdatového časopisu Vokno a své „protispolečenské“ texty v něm. „Obrázky do prvního vydání (v roce 1991 v Inverzi – pozn. aut.) byly vybrány z těch, které jsme se sestrou tátovi kreslily do dopisů do vězení, pokud si dobře vzpomínám,“ loví dnes v paměti Marta Veselá Jirousová. „Myslím, že obrázky vznikly jen tak samovolně, nicméně máma nám pohádky četla – táta je posílal z Valdic v dopisech -, takže některé obrázky mohly vzniknout po přečtení těch pohádek přímo k nim.“  
Martiny a Františčiny dětské kresby byly totiž přesně to, co knížka potřebovala. Když po osmnácti letech došlo na nové vydání v Torstu, Martu napadlo, že by možná nemuselo být špatné, kdyby udělala nové obrázky: „Zeptala jsem se táty, ten souhlasil a nakladatel taktéž.“ V té době už byla Marta Jirousová sama matkou dvou malých holčiček. A nutno dodat, že její nápad nebyl nijak přehnaně troufalý – s ilustracemi se popasovala na zcela profesionální úrovni.
Jirous nechal své dceři naprosto volnou ruku. Dokonce mi tehdy, bezprostředně po vydání sbírky v novém kabátě, řekl, že ilustrace před odchodem knížky do tiskárny ani neviděl. „Proč jako? Mně je jedno, jestli je to dobrý, nebo není. Jsou to její ilustrace. Já nehodnotím to, co dělají druzí, protože to není můj problém. Ilustrace se mi líběj, ale rozhodně bych jí do toho nekecal. Abych říkal ,Hele, takhle to nedělej, není to vono, já bych si představoval…´ Kdybych uměl kreslit, tak bych si to moh nakreslit sám, že jo. To byla naprosto její věc, co tam udělá.“

O obou svých dcerách mluvil s pýchou. Bezpochyby to s ním coby otcem neměly snadné, ale nesmírně je miloval. „Když byly menší, chlastal jsem a kvůli něčemu jsem na Julianu řval. Holčičky mě nějak okřikovaly a já jsem říkal: ,Holky, vy se do toho nemontujte, neserte mě, nebo vás vydědim!´A holčičky se chechtaly a říkaly: , Ty nás chceš vydědit? Vždyť nic nemáš!´ Já na to: ,A co autorský práva na moje knížky?´ Říkaly: ,Než bysme od tebe něco chtěly, radši si knížky napíšem samy!´ Františka má dneska napsaný dva romány, Marta vydala sbírku. Takže to holky vzaly doslova.“ 

Ano, ilustrátorka Marta taky píše básně. A nejen to: „Chystám dětskou knížku – pohádky plus moje ilustrace, ale už to tak dlouho trvá, že raději nebudu nic dalšího prozrazovat. Dokud ji neuvidím, tak tomu neuvěřím, že opravdu vyšla.“ Magora dětem si můžete pořídit například tady. A do nádherné zahrady ve Staré Říši, kde autor s vášní pěstoval lilie, se lze zajet podívat. Dnes o zahradu pečuje právě Marta. A její čtyři malí skřítkové. Stačí se s Martou předem telefonicky domluvit (777 997 473). Moc tam pozdravujte!

Komentář

 • Je to tady: Vánoční punč. Už potřetí!

  od na 3.12.2017 - 52 Komentáře

  Již se nám z toho stala taková pěkná tradice. Každoročně v prosinci si díky naší spolupráci, která nezná hranic, můžete na blozích Knihy dětem, Malý Pampúch a Čítajme si spolu vyhrát hromady knih pod stromeček! A ani letošní rok nebude výjimkou. Mrkněte se, co a jak můžete získat právě tady a teď!

 • LISTUJEME: Jakub a Jáchym. Interaktivní zázrak z minulého století

  od na 3.10.2017 - 3 Komentáře

  Jakuba a Jáchyma jsem neznala. Až se jednou má kamarádka zmínila o tom, že je jako malá měla v oblibě. Zkusila jsem je koupit Prckovi a byla to trefa do černého. Od té chvíle čteme Jakuba a Jáchyma pravidelně a myslím, že se nám nikdy neomrzí.

 • Dlouhá cesta. Petr Horáček poprvé exkluzivně česky!

  od na 13.11.2017 - 0 Komentáře

  „Tak jak se ti to líbilo?“ zeptala jsem se po zaklapnutí knihy Prcka. „Dobže se mi to líbilo,“ pokýval uznale hlavičkou. Konečně je to tady. Petrovi Horáčkovi vychází knížka v češtině a Česko je první zemí na světě, kde si děti mohou Dlouhou cestu přečíst. Jestli chcete svým dětem koupit pod stromeček jen jednu knížku, […]

 • Zubr si hledá hnízdo. Skutečný podzimní poklad

  od na 27.10.2017 - 2 Komentáře

  Zubr je náš nejmilejší úlovek z letošního Tabooku. Je to ideální knížka pro podzimní předčítání. Věděli jste například, kdo jsou to tukoni a co je jejich posláním? Zubra jsme zhltli hned první večer a moc se pobavili. Takže jsem neodolala pokušení kontaktovat autorku a vyptat se jí na podrobnosti.

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme pod stromeček

Dlouhá cesta