Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Jak vykoupat huňatého mamuta?

Doporučujeme 28.7.2015

Nemyslete si, koupání mamuta není lehká věc! Naštěstí je tu praktická příručka, která vašim dětem v několika snadných krocích poradí, jak na to.

How To Wash a Woolly Mammoth jsem poprvé viděla na letošním veletrhu Svět knihy, v expozici prestižního mezinárodního výběru těch nejlepších knížek pro děti: The White Ravens 2014. Vtipný a originální námět mne zaujal natolik, že jsem si publikaci hned po příjezdu domů objednala z Bookdepository. Paperback vyšel na 250 korun, ale podruhé bych si možná připlatila a koupila spíš odolnější vydání v tuhé vazbě. Jak vykoupat mamuta je totiž skutečná pecka, která děti více než zaujme.

Potřebuje váš mamut koupel? Jak známo, vlna se čistí dost špatně…
Ano, je to sice anglicky, ale to prcky nijak neomezuje – záleží jen na předčítajícím rodiči, jak se s textem popasuje. Nejlepší asi je si s předstihem a v klidu ke knížce sednout a připsat si do ní lehce tužkou český překlad. Děti mají rády, když při opakovaném předčítání nedochází k odchylkám. Prostě chtějí to, co znají. Je to výhodnější i pro ty rodiče, kteří si v angličtině nejsou tak jistí v kramflecích a ocení berličku, případně knížku spolu s prckem posílají na hlídání k babičce, která by si sice poradila s azbukou, ale jiný jazyk „nedává“.
Krok číslo jedna: Napusťte vanu. Pakliže mamut dostane žízeň, může to chvilku trvat.
Samozřejmě se dá prostě a jednoduše předčítat potomkovi anglicky, ale pokud nemáte bilingvní domácnost už od jeho narození, patrně u toho dlouho nevydrží. Ale abych moc nemachrovala a přiznala, jak to děláme u nás: Já jsem flink, který nic nestíhá a vyžívá se v situačním překladu, načež se modlí, aby si to příště pamatoval…
Třetí krok: Přidejte mamuta.

 

Knížka vyšla před dvěma lety v Británii a původně měla být rýmovaná. Autorka Michelle Robinson napsala text na dovolené v Novém Skotsku. Cestou z letiště v Halifaxu ji inspirovala turistická atrakce Mastodon Ridge připomínající, že v této oblasti byly nalezeny 80 000 let staré ostatky mamuta. Na jeho počest tam vedle dálnice stojí laminátový model vyhynulého chobotnatce v životní velikosti, doplněný dětským hřištěm a minigolfem.
Nakladatele rozsáhlá báseň na neotřelé téma zaujala, ale nakonec rozhodl, že bude – kvůli eventuálním překladům do jiných jazyků – vhodnější ji přepsat do prózy. „Nebylo to tak strašné, jak to zní,“ vzpomíná Michelle, která první verzi napsala během konzumace dvou vychlazených piv, „přepracování mi zabralo asi týden.“ Do zápletky ale díky tomu přibyl například strom a trampolína.
Dávejte pozor, aby se šampon nedostal mamutovi…
O obrazovou stránku se poté postarala ilustrátorka Kate Hindley. „Její ilustrace jsou jednoduše geniální,“ rozplývá se Michelle. „Neznám nikoho, kdo by dokázal nakreslit huňaté zvíře lépe. Myslím si, že kdybyste našemu mamutovi spočítali chlupy, měl by jich přesně tolik, jako ten skutečný.“ Kate umí ilustracím dodat i okouzlující vintage nádech: třeba ta tapeta v pozadí, vana na nožičkách, gramofon, jeřáb…
… DO OČÍ!!!

I když je koupání mamuta nelehkým úkolem, nebojte se, nakonec všechno dopadne dobře. A od této chvíle budete už jednou provždy vědět, co si počít, když se váš mamut někde umaže.

Závěrečná stránka. Prckova nejoblíbenější. „Zabalte se do osušky a přitulte.“
 Poté, co knížku dočtete do konce, můžete ještě dětem ze stránek Michelle Robinson vytisknout tuhle omalovánku. Užijte si to!

4 komentáře to “Jak vykoupat huňatého mamuta?”

 1. Úžasná kniha! 🙂 Těším se na další inspiraci!!!

 2. Krásny tip. Veľmi sa tešíme, máš našu podporu! Viki z ČSS

Komentář

 • Je to tady: Vánoční punč. Už potřetí!

  od na 3.12.2017 - 52 Komentáře

  Již se nám z toho stala taková pěkná tradice. Každoročně v prosinci si díky naší spolupráci, která nezná hranic, můžete na blozích Knihy dětem, Malý Pampúch a Čítajme si spolu vyhrát hromady knih pod stromeček! A ani letošní rok nebude výjimkou. Mrkněte se, co a jak můžete získat právě tady a teď!

 • LISTUJEME: Jakub a Jáchym. Interaktivní zázrak z minulého století

  od na 3.10.2017 - 3 Komentáře

  Jakuba a Jáchyma jsem neznala. Až se jednou má kamarádka zmínila o tom, že je jako malá měla v oblibě. Zkusila jsem je koupit Prckovi a byla to trefa do černého. Od té chvíle čteme Jakuba a Jáchyma pravidelně a myslím, že se nám nikdy neomrzí.

 • Dlouhá cesta. Petr Horáček poprvé exkluzivně česky!

  od na 13.11.2017 - 0 Komentáře

  „Tak jak se ti to líbilo?“ zeptala jsem se po zaklapnutí knihy Prcka. „Dobže se mi to líbilo,“ pokýval uznale hlavičkou. Konečně je to tady. Petrovi Horáčkovi vychází knížka v češtině a Česko je první zemí na světě, kde si děti mohou Dlouhou cestu přečíst. Jestli chcete svým dětem koupit pod stromeček jen jednu knížku, […]

 • Zubr si hledá hnízdo. Skutečný podzimní poklad

  od na 27.10.2017 - 2 Komentáře

  Zubr je náš nejmilejší úlovek z letošního Tabooku. Je to ideální knížka pro podzimní předčítání. Věděli jste například, kdo jsou to tukoni a co je jejich posláním? Zubra jsme zhltli hned první večer a moc se pobavili. Takže jsem neodolala pokušení kontaktovat autorku a vyptat se jí na podrobnosti.

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme pod stromeček

Dlouhá cesta