Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Bojí se vaše dítě tmy? Přečtěte si s ním tohle!

Doporučujeme 4.8.2016

„Nechoď do sklepa, je tam bubák!“ vykládají s oblibou mnohé babičky zvídavým batolatům ve snaze předejít držkopádu ze špatně osvětlených strmých schodů. Ale večer by zas pro změnu potřebovaly, aby dítě usnulo samo v setmělém pokojíčku – jenže ono se, světe div se, tmy bojí. Ano, výchovné metody našeho dětství pořád ještě přežívají. Pokud byly nedopatřením aplikovány i na vaše dítě, můžete si při nápravě škod vzít na pomoc knížku. 

nebojim-se-tmy

Úvodem bych ale měla přiznat, že v praxi jsem novinku Nebojím se tmy nemohla plně otestovat: Prcek strach ze tmy nezná. Naopak ji docela vyhledává – třeba aby si mohl promítat kouzelnou baterkou na zeď zvířátka nebo pohádky. Dokonce už se stalo, že seděl potichoučku asi deset minut v temné koupelně, aby mohl vybafnout na babičku, až si půjde umýt ruce. Osobně se domnívám, že to je právě tím, že jsem to strašení bubákem prarodičům hned od začátku zatrhla a tmu Prckovi prezentujeme nikoli jako něco děsivého, ale spíš tajemného a vzrušujícího. Nezneužíváme tmu jako zbraň, kterou si někteří vypomáhají, když potřebují, aby je dítě poslechlo.

nebojim-se-tmy_back

Pozoruhodná knížka Nebojím se tmy vyšla minulý měsíc v Albatrosu. Hlavním hrdinou je chlapec jménem Tomík, který provází malého čtenáře různými místy v nočním domě i jeho okolí. „Nápad se mi v hlavě zrodil, když jsem si v jednom izraelském knihkupectví prohlížela dětské knihy,“ vzpomíná autorka Nebojím se tmy Helena Haraštová. Jde o její prvotinu. „Tím, že jsem nerozuměla jazyku a téměř neznala písmo, jsem se soustředila na vizuální stránku a díky tomu mě zaujala černobílá knížka o nějakém zvířátku ztraceném ve tmě. Napadlo mě, že strach ze tmy je pro děti velké téma, protože jejich bohatá fantazie jim do temnoty vkládá nejrůznější strašidla – a to je přece skvělý námět, ne?“

nebojim-se-tmy_in_1e

Spolu s ilustrátorem Jakubem Cenklem pak Haraštová několik měsíců řešila obsah i formu ilustrací. „Nejenže naplnily moje představy, dokonce je předčily,“ raduje se autorka. Cenkl se musel při ilustrování vypořádat s jakýmisi „roletkami“, které po použití táhla na pravé straně stránky odhalí, co ve skutečnosti tma ukrývá. A že to není vůbec nic, čeho by se člověk měl bát. Prcek si tenhle prvek v knížce opravdu užívá, pořád dokola „rozsvěcí“ a ukazuje každému, kdo jde zrovna kolem, že v garáži nestojí strašidlo, ale tatínek.

nebojim-se-tmy_in_1b

nebojim-se-tmy_in_1c

„Jako asi každé dítě jsem se tmy bál. Pamatuji doby, kdy mě před spaním musel bratr držet za ruku, abych vůbec usnul. Škoda, že jsem v té době neměl knihu Nebojím se tmy,“ vzpomíná Jakub Cenkl, který se ještě nedávno živil jen jako grafik a o ilustrování knih jen snil. Brněnské nakladatelství B4U Publishing, spadající pod Albatros Media, mu dalo možnost ukázat, co umí. Dobře udělalo! A protože se Nebojím se tmy tak povedlo, nezůstalo jen u něj: „Zrovna nedávno jsem domaloval další dvě dětské knihy, které vznikly opět v režii B4U Publishing. Zatím ještě nejsou k dostání v obchodech, ale můžete se na ně alespoň podívat na webu nakladatelství.“

nebojim-se-tmy_in_5a

 

nebojim-se-tmy_in_5b

Nakladatelství B4U se primárně orientuje na zahraniční trh, takže Nebojím se tmy neboli I´m Not Afraid of the Dark představilo ještě před vydáním v češtině na mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem. Knížka vzbudila takový zájem, že, jak prozradila na svém blogu redaktorka B4U Petra, ji koupilo už deset nakladatelů z celého světa. Wow!

Nebojím se tmy je určeno pro děti od 3 let. Máte-li ale o něco staršího šmoulu, který se po setmění třese strachy, zkuste mu sehnat následující záležitost. Jmenuje se podobně: Už se nebojím tmy. Vyšla před deseti lety a jejím autorem je ilustrátor Vojtěch Jurík známý pod pseudonymem Vhrsti (Prcek miluje jeho večerníček Bílá paní na hlídání, který, mimochodem, bude mít brzy nové díly!). Byla to jeho první autorská kniha a myslím, že se povedla.

uz-se-nebojim-tmy
Malý Štěpán v knížce vašemu čtenáři vysvětlí, že se taky moc bál tmy. Do doby, než jednou v noci se spolu se svým medvídkem vydal hledat odpověď na otázku, proč ho v noci děsí všichni ti kostlivci a upíři. Dostal se až do království samotné tmy a moc zajímavě si s ní popovídal.
uz-se-nebojim-tmy_in_1
uz-se-nebojim-tmy_in_7
Knížka vyšla v nakladatelství Mladá fronta a v tuto chvíli je beznadějně vyprodaná. Pokud se vám ji nepovede sehnat z druhé ruky, máte ještě poslední možnost koupit ji jako součást celé autorské knižní trilogie na Fleru.
vlk-a-tma
A víte, co na začátek září chystají v nakladatelství Paseka? Dětskou knížku Vlk a tma! Autorem textu je Daniel Rušar, slovenský lektor osobnostního rozvoje. Ten dětem prostřednictvím příběhu o vlkovi, jenž se bál v noci lovit, pomáhá osvojit si techniky, díky kterým se mohou strachu ze tmy samy postavit a zbavit. Dvaatřicetistránkovou knížku dynamicky proilustrovala Lea Točeková a je určena už dětem od tří let.
Bojí se vaše děti tmy? A myslíte si, že by jim některá z uvedených knížek mohla pomoci? Jaká vás nejvíc zaujala?

 

Komentář

 • Je to tady: Vánoční punč. Už potřetí!

  od na 3.12.2017 - 52 Komentáře

  Již se nám z toho stala taková pěkná tradice. Každoročně v prosinci si díky naší spolupráci, která nezná hranic, můžete na blozích Knihy dětem, Malý Pampúch a Čítajme si spolu vyhrát hromady knih pod stromeček! A ani letošní rok nebude výjimkou. Mrkněte se, co a jak můžete získat právě tady a teď!

 • LISTUJEME: Jakub a Jáchym. Interaktivní zázrak z minulého století

  od na 3.10.2017 - 3 Komentáře

  Jakuba a Jáchyma jsem neznala. Až se jednou má kamarádka zmínila o tom, že je jako malá měla v oblibě. Zkusila jsem je koupit Prckovi a byla to trefa do černého. Od té chvíle čteme Jakuba a Jáchyma pravidelně a myslím, že se nám nikdy neomrzí.

 • Dlouhá cesta. Petr Horáček poprvé exkluzivně česky!

  od na 13.11.2017 - 0 Komentáře

  „Tak jak se ti to líbilo?“ zeptala jsem se po zaklapnutí knihy Prcka. „Dobže se mi to líbilo,“ pokýval uznale hlavičkou. Konečně je to tady. Petrovi Horáčkovi vychází knížka v češtině a Česko je první zemí na světě, kde si děti mohou Dlouhou cestu přečíst. Jestli chcete svým dětem koupit pod stromeček jen jednu knížku, […]

 • Zubr si hledá hnízdo. Skutečný podzimní poklad

  od na 27.10.2017 - 2 Komentáře

  Zubr je náš nejmilejší úlovek z letošního Tabooku. Je to ideální knížka pro podzimní předčítání. Věděli jste například, kdo jsou to tukoni a co je jejich posláním? Zubra jsme zhltli hned první večer a moc se pobavili. Takže jsem neodolala pokušení kontaktovat autorku a vyptat se jí na podrobnosti.

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Doporučujeme pod stromeček

Dlouhá cesta