Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Animalium. Račte vstoupit do muzea!

Doporučujeme 27.8.2017

Dlouho a netrpělivě očekávaná výpravná publikace Animalium konečně dorazila do českých knihkupectví. A už při letmém prohlédnutí nenechá nikoho na pochybách, že se pravděpodobně v mnoha rodinách stane stěžejním kouskem domácí knihovny. 

Když jsem byla malá, měli jsme doma na polici tlustou knihu, kterou jsem si prohlížela pořád dokola. Jmenovala se Přírodou krok za krokem a byla v ní vyobrazena snad všechna zvířata, na která mohl člověk v našich luzích a hájích narazit. Ke každému byl stručný text, takže zatímco ve třech letech jsem hltala obrázky, o dva roky později už jsem si o každém ze zvířat přečetla i pár zajímavostí. A myslím, že přesně takhle bude fungovat velkoformátové „knižní muzeum“ Animalium.

Čtyřletí budou obdivovat půvabné kresby roztodivné fauny, aby se ke knize o pár let později vrátili a přečetli si, že „Rejnoci se při lovu schovávají na dně moře a čekají, až se jim připlete do cesty nějaká malá ryba, měkkýš nebo korýš a oni na něj budou moct zaútočit.

Knihu vydal Albatros. „Úplně poprvé jsem zatím nehotové Animalium viděl na veletrhu ve Frankfurtu na podzim 2015. Pak ještě nějaký čas trvalo, než byla kniha připravená. Vyráběla se v soutisku s jinými zahraničními nakladateli, takže její česká verze vznikala vlastně už loni v létě,“ vzpomíná šéfredaktor nakladatelství Petr Eliáš, který si podle svých slov nejvíc oblíbil celostranovou ilustraci dvou tučňáků. Dokonce si ji v návalu nadšení vytáhl z korektur a nalepil na zeď kanceláře, kde visí dodnes.

Jen tak mimochodem, kdybyste chtěli své vlastní tučňáky, nebo jinou ilustraci z knihy, netrhejte stránky, nýbrž zkuste zabrousit do e-shopu londýnské výtvarnice Katie Scott. Tučňáky můžete mít za 75 liber ve formátu A2 a vlastnoručně podepsané.

„Jako u všech překladových naučných titulů tu bylo nejnáročnější vyrovnat se s neexistencí názvosloví u druhů, které se v našich končinách běžně nevyskytují. Pro některé živočichy angličtina pojmenování má, kdežto v české taxonomii chybí,“ vysvětluje Petr Eliáš. A tím se zároveň dostáváme k tomu, že v Animaliu najdete jen pramálo druhů zvířat, vyskytujících se na našem území. Prcek s dědou kupříkladu v galerii ryb marně hledali kapra, zatímco rejnoků je v knize hned pět. O každém z nich se dočtete, jak je veliký, a k tomu něco, čím se liší od ostatních, čím je zajímavý. Některým zvířatům, jako třeba zmíněným tučňákům (nebo žábám, které vidíte níže), je věnována celá dvoustrana.

Na konci každé galerie (Bezobratlí, Ryby, Obojživelníci, Plazi, Ptáci a Savci) najdete biotop – tedy zvířata zasazená do typického prostředí, v němž žijí. Tyhle stránky jsem si oblíbila asi nejvíc. Samozřejmě na nich nechybí štítky k expozici. Je to tak: Animalium nemá kapitoly, ale jako správné muzeum je členěno do galerií a místo popisků má štítky. A všimli jste si toho motivu vstupenky s kontrolním útržkem na titulní straně? Ten mě dostal!

V závěru prohlídky se pak dostanete do Knihovny neboli rejstříku, kde si můžete vyhledat každého tvora v knize jak pod českým, tak pod jeho latinským pojmenováním.

Možná jste v některém zahraničním knihkupectví narazili na další „knižní muzeum“, na Botanicum plné rostlin. Vyjde v dohledné době i ono v češtině? „Teď už můžu (tuze rád) říct, že ano,“ poodhaluje Petr Eliáš. „Termín je zatím bohužel ve hvězdách. Animalium jsme vlastně měli na skladě už na začátku jara, ale čekali jsme na vhodnou příležitost. Botanicum by mohlo vyjít už na jaře, ale slibovat to nechci, je možné, že ho obchod zase nechá na začátek školního roku…“

Ano, Animalium je na světě už od jara. I to je zřejmě ten důvod, že ačkoli oficiálně vychází až zítra, v mnohých knihkupectvích (třeba u Dobrovského v pražském Edenu) se dalo koupit už minulý týden. No, ale já to chápu – vydržte takový skvost nechat vzadu ve skladu!

2 komentáře to “Animalium. Račte vstoupit do muzea!”

 1. Tak tuto knihu si nenecháme ujít, stejně tak jako Botanicum 🙂

Komentář

 • Puntík. Časopis pro nejmenší děti

  od na 20.7.2017 - 3 Komentáře

  Na samém konci června se na stáncích objevil nový časopis pro děti. Věděla jsem o tom předem a nedočkavě jsem se hrnula do trafiky, sotva jsem Prcka ráno předala paní učitelce ve školce. V trafice Puntík nebyl, zato na poště měli. Jak se nám první vydání – letní dvoučíslo – líbí?

 • Animalium. Račte vstoupit do muzea!

  od na 27.8.2017 - 2 Komentáře

  Dlouho a netrpělivě očekávaná výpravná publikace Animalium konečně dorazila do českých knihkupectví. A už při letmém prohlédnutí nenechá nikoho na pochybách, že se pravděpodobně v mnoha rodinách stane stěžejním kouskem domácí knihovny. 

 • Lily a Momo. Nádherná knížka o přátelství

  od na 29.6.2017 - 0 Komentáře

  Slovenské ilustrátorky Kataríny Macurové jsem si poprvé všimla v okamžiku, kdy jsem v knihkupectví spatřila její bilderbuch Kde je ten pravý balon. Do povědomí českých rodičů se dostala také knížkou Proč nekveteš? Nyní přichází s okouzlujícím počinem Lily a Momo.

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Novinka pro děti od 4 let

Nakladatelství Naše kniha