Vítejte ! [ Přihlášení Instagram

Animal Opposites aneb Petr Horáček zas jednou válí

Doporučujeme 13.4.2016

Toho dne, kdy Prcek dostal Animal Opposites, si je s ním museli prohlédnout všichni. A když říkám všichni, myslím tím všichni. Po mně převzala štafetu babička, pak děda, naše hlídačka a když druhý den ráno dorazil muž z práce, i on musel žasnout nad vysokánskou žirafou a zahrát úlek před lvem, který vyskočil ze stránky a Prckovými ústy zařval: „Uáááá!“

animal-opposites

Je mi jasné, že to tu pomalu začíná vypadat jako Horáčkova fanpage, jenže tuhle knihu si Prcek oblíbil natolik, že už jsme dokonce museli gepardovi slepit ocas. „Mě vždycky moc těší, když vidím ty knížky úplně dotrhané,“ usmívá se autor Petr Horáček, o jehož díle už jsem několikrát psala. „Jednou jsem musel na autogramiádě někomu přímo do knihy dokreslit nového páva, protože prostě chyběl.“ U našeho geparda to zatím spravil kousek průhledné izolepy, ale jak pozoruji ten provoz, jakému je u nás v poslední době Animal Opposites vystaveno, tak dost možná budeme taky časem potřebovat repasování.

animal-opposites_rabbit

animal-opposites_lion

Nejde o první pop-up knížku Petra Horáčka, předcházela jí totiž publikace Animal Counting, která vyšla v roce 2012 a v níž figurují obrázky zvířat a trojrozměrné číslice. Po jejím úspěchu přišel Horáčkův nakladatel s nápadem vytvořit něco podobného. Tak se o rok později zrodili Animal Opposites.

Vlastně je to úplně prosté: Ukázat si protiklady na zástupcích zvířecí říše. Ale to provedení! Horáček s pečlivostí sobě vlastní tak dlouho vymýšlel a skicoval (jak můžete vidět například tady), až poskládal proti sobě vždy dvě zvířata, která se dokonale doplňují. Bílá husa, barevný páv…

animal-opposites_goose

animal-opposites_peacock

Pomalý šnek, rychlý gepard. „Zvířat je sice spousta, ale takových, která jsou zajímavá a zároveň malým dětem známá, už je méně,“ podotýká autor.

animal-opposites_slow

animal-opposites_fast

„Nejobtížněji se mi vždycky kreslí kočky – proto mi tady dal asi nejvíc zabrat lev a taky gepard,“ vzpomíná Petr Horáček. Vytvářet obrázky do pop-up book je navíc poměrně náročné. „Je těžké udržet to živé a neutahat to. Když třeba kreslím kytku, tak jedu voskem, pak přes to pastelkou a vlastně nemá pevnou hranu. Jenže v rozkládací knížce je třeba ty objekty vystřihnout. A do toho kreslím zvlášť hřívu, zvlášť lví tlamu, hlavu bez té tlamy…“ Zkrátka je třeba zvířata podle rad specialisty z nakladatelství rozkreslit tak, aby se pak dala zase složit a fungovala jako celek. Myslím, že není pochyb o tom, že v tomto případě je výsledek velmi působivý.

animal_opposites_back_detail

Pohledem do hlubin BookDepository jsem zjistila, že Animal Opposites (na rozdíl od Animal Counting) pořád ještě mají. Koupit se dají i v českém e-shopu Angličtina-hry.cz, který mi poradil sám autor. Paní Jitka Netušilová, jež obchod provozuje, komunikuje přímo s Horáčkovým nakladatelstvím Walker Books. Které, mimochodem, natočilo tohle názorné video.

Jsem si jistá, že tahle knížka nadchne každého malého zoologa. Budu ráda, když mi napíšete svou zkušenost.

 

3 komentáře to “Animal Opposites aneb Petr Horáček zas jednou válí”

 1. Anička na 13.4.2016 @ 23:43

  To se nedivím, že to tu pomalu vypadá jak Horáčkova fanpage – co kniha, to skvost :-). Jen škoda, že tuhle zatím ještě nikdo nevydal v ČR :-)…

  • Lenka na 14.4.2016 @ 8:36

   Tak zrovna v tomhle případě to tolik nevadí, tady člověku ten český text nijak zvlášť nechybí, ale souhlasím s tím, že Horáčka tu v porovnání s tím, co mají v Anglii, vychází strašně málo… Škoda!

 2. Lucie
  Lucie na 15.4.2016 @ 8:43

  Podepisuji, Lenko!

Komentář

 • Puntík. Časopis pro nejmenší děti

  od na 20.7.2017 - 1 Komentáře

  Na samém konci června se na stáncích objevil nový časopis pro děti. Věděla jsem o tom předem a nedočkavě jsem se hrnula do trafiky, sotva jsem Prcka ráno předala paní učitelce ve školce. V trafice Puntík nebyl, zato na poště měli. Jak se nám první vydání – letní dvoučíslo – líbí?

 • LISTUJEME: Ema ve školce

  od na 11.6.2017 - 3 Komentáře

  Minulý týden se v knihkupectvích konečně objevilo pokračování oblíbené knížky Ema Naopak. Vychází v češtině vůbec poprvé. Děti se opět mohou těšit hned na dva příběhy – na titulní Emu ve školce a následně ještě na Emu u doktora. Pojďte si s námi novinku prolistovat!

 • Pohozené kšandy kamaráda Standy

  od na 1.6.2017 - 0 Komentáře

  Nejnovější dětskou knížku z edice Políčko jsem si sama pro sebe vyhodnotila jako nejvtipnější záležitost, na kterou jsem narazila na celém letošním Světě knihy. Navíc jsem měla to štěstí, že jsem u stánku potkala ilustrátorku Anetu Žabkovou a mohla se tak o Pohozených kšandách kamaráda Standy dozvědět spoustu podrobností.

 • Lily a Momo. Nádherná knížka o přátelství

  od na 29.6.2017 - 0 Komentáře

  Slovenské ilustrátorky Kataríny Macurové jsem si poprvé všimla v okamžiku, kdy jsem v knihkupectví spatřila její bilderbuch Kde je ten pravý balon. Do povědomí českých rodičů se dostala také knížkou Proč nekveteš? Nyní přichází s okouzlujícím počinem Lily a Momo.

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

… a zákulisí blogu poodhalujeme na Instagramu

Novinka pro děti od 4 let

Nakladatelství Naše kniha